Units in beginning inventory

1.A manufacturing company that produces a single product has provided the following data
concerning its most recent month of operations:
Selling price $ 182
Units in beginning inventory 0
Units produced 13,900
Units sold 13,000
Units in ending inventory 900
Variable costs per unit:
Direct materials $ 54
Direct labor $ 45
Variable manufacturing overhead $ 16
Variable selling and administrative expense $ 15
Fixed costs:
Fixed manufacturing overhead $500,400
Fixed selling and administrative expense $169,000
What is the total period cost for the month under variable costing?
$500,400
$364,000
$669,400
$864,400
©2018 McGraw-Hill Education. All rights reserved.
2.A manufacturing company that produces a single product has provided the following data
concerning its most recent month of operations:
Units in beginning inventory 0
Units produced 4,850
Units sold 4,750
Units in ending inventory 100
Variable costs per unit:
Direct materials $ 58
Direct labor $ 60
Variable manufacturing overhead $ 23
Variable selling and administrative expense $ 21
Fixed costs:
Fixed manufacturing overhead $101,850
Fixed selling and administrative expense $ 47,500
What is the variable costing unit product cost for the month?
$162 per unit
$183 per unit
$141 per unit
$145 per unit
3.Beamish Inc., which produces a single product, has provided the following data for its most recent
month of operations:
Number of units produced 5,400
Variable costs per unit:
Direct materials $ 104
Direct labor $ 86
Variable manufacturing overhead $ 11
Variable selling and administrative expense $ 14
Fixed costs:
Fixed manufacturing overhead $199,800
Fixed selling and administrative expense $394,200
There were no beginning or ending inventories. The absorption costing unit product cost was:
$190 per unit
$238 per unit
$201 per unit
$325 per unit
4.A manufacturing company that produces a single product has provided the following data
concerning its most recent month of operations:
Selling price $ 154
Units in beginning inventory 0
Units produced 2,560
Units sold 2,230
Units in ending inventory 330
Variable costs per unit:
Direct materials $ 51
Direct labor $ 24
Variable manufacturing overhead $ 15
Variable selling and administrative expense $ 16
Fixed costs:
Fixed manufacturing overhead $92,160
Fixed selling and administrative expense $11,150
The total gross margin for the month under absorption costing is:
$62,440
$15,610
$96,240
$107,040
©2018 McGraw-Hill Education. All rights reserved.
5.Dukelow Corporation has two divisions: the Governmental Products Division and the Export
Products Division. The Governmental Products Division’s divisional segment margin is $41,300 and
the Export Products Division’s divisional segment margin is $93,700. The total amount of common
fixed expenses not traceable to the individual divisions is $106,800. What is the company’s net
operating income (loss)?
Brewer 8e Rechecks 2018-06-22
$241,800
$135,000
$28,200
($135,000)
6.Delisa Corporation has two divisions: Division L and Division Q. Data from the most recent month
appear below:
Total
Company Division L Division Q
Sales $ 587,000 $ 172,000 $ 415,000
Variable expenses 376,090 98,040 278,050
Contribution margin 210,910 73,960 136,950
Traceable fixed expenses 105,290 30,870 74,420
Segment margin 105,620 $ 43,090 $ 62,530
Common fixed expenses 68,550
Net operating income $ 37,070
The break-even in sales dollars for Division Q is closest to: (Round your intermediate calculations
to 2 decimal places.)
$279,130
$225,515
$213,388
$421,820
©2018 McGraw-Hill Education. All rights reserve
7.WV Construction has two divisions: Remodeling and New Home Construction. Each division has
an on-site supervisor who is paid a salary of $90,000 annually and one salaried estimator who is
paid $50,000 annually. The corporate office has two office administrative assistants who are paid
salaries of $54,000 and $39,000 annually. The president’s salary is $159,000. How much of these
salaries are common fixed expenses?
$159,000
$252,000
$93,000
$328,000
8.Aaron Corporation, which has only one product, has provided the following data concerning its
most recent month of operations:
Selling price $ 127
Units in beginning inventory 0
Units produced 6,650
Units sold 6,350
Units in ending inventory 300
Variable costs per unit:
Direct materials $ 19
Direct labor $ 49
Variable manufacturing overhead $ 13
Variable selling and administrative expense $ 13
Fixed costs:
Fixed manufacturing overhead $179,550
Fixed selling and administrative expense $ 26,100
What is the unit product cost for the month under variable costing?
$94 per unit
$121 per unit
$108 per unit
$81 per unit
©2018 McGraw-Hill Education. All rights reserved.
9.Helmers Corporation manufactures a single product. Variable costing net operating income last
year was $74,000 and this year was $88,700. Last year, $27,600 in fixed manufacturing overhead
costs were released from inventory under absorption costing. This year, $10,400 in fixed
manufacturing overhead costs were deferred in inventory under absorption costing.
What was the absorption costing net operating income last year?
$78,300
$74,000
$46,400
$101,600
10.Tubaugh Corporation has two major business segments–East and West. In December, the East
business segment had sales revenues of $420,000, variable expenses of $225,000, and traceable
fixed expenses of $49,000. During the same month, the West business segment had sales revenues
of $1,090,000, variable expenses of $552,000, and traceable fixed expenses of $209,000. The
common fixed expenses totaled $326,000 and were allocated as follows: $163,000 to the East
business segment and $163,000 to the West business segment.
The contribution margin of the West business segment is:
$538,000
$(27,000)
$753,000
$146,000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sample Solution

find the cost of your paper