The position vector

The position vector of a ball as a function of time is given by LaTeX: \vec{r}(t)=x(t)\hat{i}+y(t)\hat{j}\text{ } r → ( t ) = x ( t ) i ^ + y ( t ) j ^ where LaTeX: x(t)=2\frac{m}{s}\cdot t\text{ } x ( t ) = 2 m s ⋅ t and LaTeX: y(t)=3m-2\frac{m}{s^2}\cdot t^2 y ( t ) = 3 m − 2 m s 2 ⋅ t 2 .

What is the displacement between the times t1 = 0 and t2 = 1 s?

Group of answer choices

LaTeX: (4\hat{i}-5\hat{j})\text{ m} ( 4 i ^ − 5 j ^ ) m ( 4 i ^ − 5 j ^ ) m

LaTeX: (2\hat{i}+1\hat{j})\text{ m} ( 2 i ^ + 1 j ^ ) m ( 2 i ^ + 1 j ^ ) m

LaTeX: (2\hat{i}-2\hat{j})\text{ m} ( 2 i ^ − 2 j ^ ) m ( 2 i ^ − 2 j ^ ) m

LaTeX: (4\hat{i}-8\hat{j})\text{ m}

Sample Solution